HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E mërkurë, 20 Janar 2021
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
FIFA/ Kosova lejohet te luaj miqesore
nga AlbaniaSoccer   E shtunë, 15 Dhjetor 2012 08:42   pdfShtypEmail

fifa_logo-newKosova nuk është më e izoluar. Pas përpjekjeve të shumta dhe muajve pritje, më në fund Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s ka dhënë “dritën jeshile” për miqësoret ndërkombëtare.

Nga Tokio, Japoni, organi më i lartë i federatës ndërkombëtare miratoi të futet në fuqi vendimi i marrë 7 muaj më parë, për ti hequr izolimin futbollit kosovar.

“Konform vendimit të marrë më 21 maj 2012 për ti lejuar federatat anëtare të FIFA-s të luajnë ndeshje miqësore ndërkombëtare me ekipet nga Federata e Futbollit të Kosovës, që nuk është anëtar i FIFA-s, Ekzekutivi pranoi të implementojë këtë vendim për të rinjtë, amatorët, femrat dhe klubet”, thuhet në njoftimin e publikuar në faqen zyrtare të FIFA-s.

Ky ishte lajmi i shumëpritur në Kosovë, vend që gjithsesi ende nuk ka të drejtë të zhvillojë ndeshje kualifikuese zyrtare me përfaqësuesen apo që klubet të marrin pjesë në Kupat e Europës.

Që kjo të realizohet, më parë Kosova duhet të njihet si anëtare nga Organizata e Kombeve të Bashkuara.


busy
komente