• Kategoria 1
  • Kosova
Kupa e Pavarsise/ Kampionet e Kosoves fitojne ne Vlore trofeun simbolik
nga AlbaniaSoccer   E hënë, 28 Nentor 2011 23:29   pdfShtypEmail

hysi__golU luajt ne stadiumin “Flamurtari” Kupa e Pavarsise, nje trofe simbolik i kthyer tashme ne nje tradite te pervitshme me rastin e dites se pavarsise ne 28 nentorit.

Kater skuadra shqiptare kane marre pjese dhe ne fund kampione eshte shpallur Hysi. Tre te tjerat ishin Flamurtari Vlores, Shkendija Tetoves dhe Otranti Ulqinit.

Gjate ketij turneu u zhvilluan tre ndeshje nga 45 minuta por nuk u realizua asnje gol.
Ndeshja e pare u zhvillua ndermjet Shkendijes dhe Otrantit. Asnjera skuader nuk e gjeti golin ne lojen e rregullt, kurse nga 11 metershat me te sakte ishin tetovaret, që fituan 3:1.
Ne ndeshjen e dyte u perplasen Hysi dhe Flamurtari por dhe ky takim perfundoi ne barazim. Nga penalltite kosovaret u treguan me te sakte se vendasit dhe fituan me rezultatin 4:3.

Ne finale Hysi fitoi me penallti ndaj Shkendise dhe fitoi kete trofe simbolik. Me pare Kupen e Pavarsise e kishin fituar Flamurtari dhe Renova vitin e shkuar.