HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E enjte, 29 Korrik 2021
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Ne fokus/ Stadiumi i ri ne kryeqytet kushton 130 milione euro
nga AlbaniaSoccer   E premte, 06 Dhjetor 2013 21:53   pdfShtypEmail

stadiumi-qemal-stafa-kliko.alNe zyren e Drejtorise se Stadiumit Kombetar "Qemal Stafa" kane mberritur ofertat e tre kompanive te interesuara per te ndertuar impiantin e ri kuqezi qe do te prese ndeshjet e kombetares dhe skuadrave te kampionateve shqiptare. Duke qene se fondet per ndertimin e stadiumit mungojne, kompanite e interesuara per te vazhduar projektin jane kufizuar ne projektin konçesionar, te cilin e kane konsideruar dhe prezantuar tre kompani nderkombetare. “Bouygues” quhet kompania franceze qe me shume mundesi eshte edhe me e mundshmja per te marre lejen e nisjes se punimeve pasi ka nje reputacion prestigjoz ne si e dyta ne Europe per sa i perket ndertimeve ne pergjithesi, por edhe me shume eksperience edhe ne fushen e ndertimit te stadiumeve. Kjo eshte e vetmja kompani e cila ka ne dispozicion te gjitha resurset per ta prishur, ndertuar dhe menaxhuar stadiumin e vetme. Dy te tjerat, italianet e "Serenissima Costruzioni" dhe koreano-jugorja "For You Global Tech” kane bere oferten e tyre dhe presin pergjigjen e fundit ne daten 20 Janar te vitit te ardhshem. Ne baze te nje studimi te bere, ndertimi i stadiumit te ri perllogaritet te shkoj deri ne 130 milione euro, per nje impiant te ri 23 mije vendesh duke perfshire investimin per stadiumin e ri dhe per truallin. Megjithate mbetet per tu percaktuar ne vazhdim se cili projekt do te fitoje dhe si do te vendoset perfundimisht kjo histori.


busy
komente