HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 29 Shtator 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kupa e Shqiperise/ Partizani-Tirana 1-2
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 27 Shtator 2012 16:01   pdfShtypEmail

partizani.tifozeriTirana fiton ne fushe kurse Partizani ne tribuna

Kryeqytetit shqiptar i rikthehen emocionit te derbit me te madh ne futboll. Ne një atmosfere te zjarrte si gjithmonë, Partizani me Tiranen janë përballur ne ndeshjen e pare te turit te pare te Kupës se Shqipërisë, me bardheblute qe kane triumfuar ndaj demave te kuq.

Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-2, dhe ne këtë mënyre, 24 -here kampionet e Shqipërisë janë një hap larg kalimit ne turin e dyte te kupes. Ndërkohë, te kuqte, qe prej disa sezonesh luajnë ne kategoritë inferiore, mund t’i gëzohen lojës dhe humbjes ne mënyrë dinjitoze.

Tirana kaloi e para ne avantazh qe ne minutën e tete te takimit me ane te sulmuesit morina. Por vetëm tre minuta me vone, Partizani fiton penallti, e shndërrua ne gol nga thana. Kur mendohej se pjesa e pare do te mbyllej ne barazim, bardheblute shënojnë serish duke rikthyer avantazhin.

Është minuta e 43-të dhe Gilman Lika, përmes një goditjeje te fuqishme dyfishon rezultatin për skuadrën e tij. Ne pjesën e dyte është serish Tirana ajo qe vihet me shume ne kërkim te golit, me ane te sulmeve te njëpasnjëshme. Megjithatë, Partizani arrin te rezistoje, duke u mohuar bardhebluve golin e trete.

Golat : Thana 9′ (11-m) / Morina 8′, G.Lika 44′

Partizani : Pavloviç, Duqi, Alcani, Shala, Pashaj, Karakaçi (Braho 67′), Thana, Tafa, Sulçe, Lini (Roshi 46′), Buliç (Gjoka 46′)

Trajner : N.Çoçlli

Tirana : Lika, Pashaj, Dushku, Pisha, Ahmataj, Karabeci, Taku, G.Lika, Morina (Zec 87′), Abilaliaj (Çota 46′), Limani (F.Hoxha 70′)

Trajner : A.Lekbello

Gjyqtaret : L.Jemini, E.Barushi (Tiranë), G.Koka (Lezhë)

Kartone te  Verdhe : Lini 35′, Sulçe 37′ / Pisha 21′, Taku 34′

Delegat : H.Hitaj (Tiranë)

Vezhgues : I.Gazhi (Durrës)


busy
komente