HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E mërkurë, 12 Gusht 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kupa e Shqiperise/ Skenderbeu-Tirana, finalja e kupes
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 18 Prill 2012 20:42   pdfShtypEmail

Skenderbeu-tironaTirana dhe Skënderbeu janë dy skuadrat qe do te diskutojnë finalen e kupës se Shqipërisë ne futboll. Skënderbeu barazoi ne Kruje 0-0 me Kastriotin dhe fale rezultatin 3-1 ne takimin e pare ne Korçe preu një bilete për ne finalen e kupës. Një takim qe edhe pse me rrjeta te paprekura u dominua nga vendasit e Kastriotit te cilët kërkuan me ngulm rrjetën kundërshtare po arritur te finalizonin rastet e shumta te krijuara. Ne minutat e fundit përsëri fati nuk ishte me krutanet si ne rastin e traversës apo gjuajtjen e Turdiut e pritur me mjeshtëri nga portieri kundërshtar Shehi, shpëtimtar ne disa raste i portës se tij. Ne te kundërt korçaret u munduan te administronin rezultatin e arritur qe ne takimin e pare duke përdorur si armen e tyre kundërsulmin.

Ne takimin tjetër ne Qemal Stafa, Tirana dhe Flamurtari u ndanë ne paqe 2-2 ndërsa gjithçka ishte përcaktuar qe ne Vlore pas fitores se bardhebluve me rezultatin e thelle 3-0. Kryeqytetasit zhbllokuan shifrat qe ne minutën e 7-te, me Cikalleshi. Vlonjatet barazuan përkohësisht shifrat ne minutën e 21-te, me ane te Pero Pejic, por 8-minuta me vone Ferraj kaloi përsëri ne avantazh skuadrën e tij. Ne pjesën e dyte skuadra e Flamurtarit gjeti dhe golin e dyte me ane te një tjetër kroati Toni Pezo, por pa ja zbehur aspak kualifikimin e merituar te Tiranes e cila këtë sezon ne kupe ishte skuadra me e suksesshme me 12-fitore 3-barazime dhe vetëm 1-humbje. Finalja mes Skënderbeut dhe Tiranes do te luhet ne 17-maj.

 


busy
komente