HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E mërkurë, 20 Janar 2021
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Albaniasoccer / Armando Sadiku "Topi i Artë 2011"!
nga AlbaniaSoccer   E shtunë, 31 Dhjetor 2011 16:56   pdfShtypEmail

armando_SadikuAlbaniasoccer dhe stafi, ne anketën tradicionale te përvitshme kane shpallur si "Futbollistin me te mire per vitin 2011", sulmuesin e kombëtares U-21 dhe Armando Sadiku. Kete vit eshte shpallur fitues Hamdi Salihi, sulmuesi i kombetares se Shqiperise dhe skuadres se FC Locarno.

Armando Sadiku, gjate vitit 2011, ka zhvilluar 26 ndeshje me skuadren e tij FC Locarno ne Challenge League – Zvicër, eshte aktivizuar ne te peste takimet qe skuadra kombetare e U-21 ka zhvilluar gjate eliminatoreve te Euro 2013.

Sulmuesi shqiptar iu bashkua skuadres FC Locarno ne pjesen e dyte te sezonit Zviceran dhe beri debutimin e tij me 13 Mars 2011, ne humbjen qe Locarno pesoi me Schaffhausen 1-2 ne fushen e kesaj te fundit. Sadiku luajti si titullar per 80 minuta. Ne 12 ndeshjet e mbetura qe ai u aktivizua me FC Locarno gjate sezonit  te kaluar, Sadiku realizoi 9 gola.

Gjate fazes se pare te sezonit te ri 2011-12, Armando Sadiku ka realizuar 10 gola ne 14 ndeshjet e aktivizuara, te gjitha si titullar. Ai aktualisht renditet i treti ne listen e shenuesave me te mire te Challenge League.

Me skuadren e Shqiperise U-21, sulmuesi Elbasanas ka luajtur ne te peste takimet eliminatore per Euro 2013, tre prej tyre si titullar dhe ka shenuar 6 gola. Tre dygolesha ndaj Portugalise, Polonise dhe Moldavise.

Sadiku e fiton per here te pare kete trofe dhe eshte futbollisti i gjashte qe e ka fituar anketen e organizuar nga Albaniasoccer. Lorik Cana eshte i vetmi futbollist qe e ka fituar dy here.

Lista e Fituesave nder vite:

2005 - Erjon Bogdani

2006 - Lorik Cana

2007 - Ervin Skela

2008 - Arjan Beqaj

2009 - Lorik Cana

2010 - Hamdi Salihi

2011 – Armando Sadiku

Albaniasoccer


busy
komente