HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E premte, 29 Maj 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Kombetarja/ Renditja e re e FIFA-së, Shqipëria humb 8 vende
nga AlbaniaSoccer   E diel, 17 Shkurt 2013 08:55   pdfShtypEmail

renditjeHumbja në miqësoren me Gjeorgjinë ndëshkon Shqipërinë me tetë vende në renditjen e FIFA-s, të publikuar ditën e premte nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit.

Ekipi ynë përfaqësues, aktualisht renditet në vendin e 71-të, nga pozicioni i 63-të me të cilin u mbyll 2012-ta. Mes ekipeve të mëdha, Brazili vazhdon të humbasë pikë, ndërsa pesë herë kampionët e botës, si kurrë më parë në historinë e tyre, figurojnë në vendin e 18-të në botë.

Nga ana tjetër, Anglia, fituese në miqësoren me Seleçaon, fiton dy vende, duke u ngjitur në pozicionin e katërt. Mbetet e pandryshuar treshja kryesuese, me Spanjën në vendin e parë, ndjekur nga Gjermania e Argjentina.


Renditja e FIFA-s për kombëtaret, janar 2013:

1. Spanjë 1590 pikë
2. Gjermani 1437
3. Argjentinë 1281
4. Angli 1160
5. Itali 1157
6. Kolumbi 1129
6. Portugali 1129
8. Holandë 1108
9. Kroaci 1059
10. Rusi 1055
11. Greqi 1020
12. Bregu Fildishtë 999
12. Ekuador 999
14. Zvicër 993
15. Meksikë 968
16. Uruguaj 950
17. Francë 929
18. Brazil 924
19. Gana 865
20. Belgjikë 864
———————–
71. Shqipëri 489


busy
komente