HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E premte, 05 Qershor 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Lamtumirë Medin Zhega!
nga AlbaniaSoccer   E enjte, 14 Qershor 2012 22:47   pdfShtypEmail

medin_zhegaEmra të njohur të botës së sportit, kulturës dhe politikës i kanë dhënë lamtumirën e fundit mjeshtrit të madh të futbollit shqiptar Medin Zhega. Në homazhet e zhvilluara në Pallatin e Kongreseve kanë marrë pjesë kryetarja e kuvendit Jozefuina topalli, ministri i kulturës rinisë dhe sportevë Aldo Bumçi kryebashkiaku Lulzim basha si dhe deputet të kuvendit të shqipërisë të cilët vlerësuan lart ish trajnerin e kombëtares, ish-futbollistin e Vllaznisë dhe të përfaqësueses kombëtare.

Drejtues të lartë të FSHF-së dhe ekipeve të futbollit shqiptar dhe figura të shquara të sportit ndër vite dhe kanë përshëndetur për herë të fundit Mjeshtrin e Madh Medin Zhega


Medin Zhega pësoi një aksident të rëndë në Kanada teksa u rrezua në shtëpinë e të afërmve të tij duke përplasur pjesën e pasmë të kokës duke e lënë në paralizë të plotë për një vit derisa u nda nga jeta dy ditë më parë.

Ai është një nga futbollistët më të shquar të futbollit shqiptar gjate viteve 60-70. ai ka qenë lojtar i ekipit të kombëtares shqiptare, trajner i saj në vitin 99-2001 si dhe anëtar i komitetit ekzekutiv të FSHF. Zhega ka qenë edhe deputet i Kuvendit të Shqipërisë.


busy
komente