HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 02 Qershor 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
FIFA/ Shqiperia ngjitet ne vendin e 79-te
nga AlbaniaSoccer   E mërkurë, 06 Qershor 2012 15:43   pdfShtypEmail

fifa_logo-newPas 5-muajve rënie me ne fund ka filluar ngjitja e kombëtares shqiptare ne renditjen e FIFA-s. Pas fitoreve ne miqësorët kundër Kuvajtit dhe Iranit kuqezinjtë janë ngjitur pese shkalle me lart ne klasifikim e organizatës botërorë te futbollit për muajin qershor duke u pozicionuar ne vendin e 79-te, ne kuotën e 451-pikëve.

Gjithsesi nga muaji dhjetor i vitit te kaluar e deri tani kombëtarja e futbollit ka një rënie me pese shkalle ndërsa ne harkun kohor te një viti ka humbur 20-vende ne klasifikimin e përgjithshëm. Nga rivalet e kuqezinjve ne grupin e ardhshëm eliminator te kampionatit botëror Brazil 2014 Qipro ka ngritjen me te madhe plot 8-vende ne klasifikim ne vendin e 125.

Tre pretendentet e grupit kane pësuar rënie:  Zvicra minus 3-shkalle, Norvegjia ka rene 2-shkalle po ashtu dhe Sllovenia. E vetmja skuadër qe nuk ka lëvizura nga pozicioni i saj ne vendin e 131 është Islanda. Edhe për muajin qershor kryeson kampionia e botes Spanja, por tashme e ndjekur nga Uruguai qe pozicionohet ne vend te dyte duke lënë pas Gjermaninë, Holandën, Brazilin, Anglinë dhe Argjentinën.


busy
komente