HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E martë, 02 Qershor 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Miqësore / Shqiperi-Azerbaixhan 0-1
nga AlbaniaSoccer   E premte, 11 Nentor 2011 19:59   pdfShtypEmail
shqiperi-bosnjeKombetarja e Shqiperise ka humbur takimin miqesor qe ka zhvilluar me skuadren e Azerbaixhanit ne Tirane, me rezultatin minimal 1-0.

Ishte nje takim ne te cilin skuadra jone luajti me nje formacion te rinovuar duke patur parasysh lenien jashte grumbullimit te futbollisteve veterane Skela, Lala e Duro si dhe te demtuarve Ujkani, Bulku, Curri dhe se fundmi Vangjeli.

Ajo qe ra ne sy gjate takimit ishte epersia territoriale qe skuadra jone tregoi ne fushen e lojes por pa mundur te ekzekutoje sakte rastet e krijuara. Ushtruam nje presion te lehte sidomos ne 20 minutat e para te pjeses se dyte dhe pak me lehte ne vazhdim te saj, por nuk mundem te shenojme pasi u bazuam me shume ne lojen me pasimet e gjata dhe me kroset nga krahet. Rezultuam te bejme suksesshem vetem 41% te pasimeve, nderkohe qe skuadra mike kreu saktesisht 79% te pasimeve. Nderkohe qe ne zhvillonim volum loje dhe ishim te paqarte ne finalizim dhe ne shume raste aksionet tona mbylleshin me humbjen e topit fale pasimeve te pasakta ose krosimeve pa adrese, miqte zhvilluan nje loje me pasime te shkurtera dhe te sakta, me manovrime teknike, gje te cilen e kane edhe shume nga lojtaret shqiptare, por qe nuk e vene ne perdorim sic duhet gjate lojes.

Gjate takimit u vune re shume zevendesime nga trajneri Mustedanagic si dhe disa ndryshime teknike. Mbrojtja ishte e pasigurte, per fajin e se ciles u realizua edhe goli vendimtar nga Aliev ne minuten e 23-te.

Megjithese ishte nje test pergatitor per te pare gjendjen e skuadres, lojtaret e kombetares soneu duken te pamotivuar ne maksimum dhe u pa nje shterpersi ne lojen organizative te skuadres ku repartet nuk funksiononin si duhej me njer-tjetren.

Stadiumi Kombetar "Qemal Stafa"
Shikues: 1100
Shenues: Aliev 23'
Gjyqtar: Arbitër: Paolo Silvio Matstsoleni (Itali)
Asistentë: Elentino Di Liberatore, Mauro Tonolini (Itali)
Shqiperia: Isli Hidi, Armend Dallku, Andi Lila, Admir Teli, Ansi Agolli, Lorik Cana, Jahmir Hyka, Elis Bakaj (Ahmet Januzi 72'), Odise Roshi (Edmond Kapllani 88'), Erjon Bogdani (Emiljano Vila 46'), Hamdi Salihi (Gjergj Muzaka 79')- Trajner Xhemal Mustedanagic
Azerbaixhan: Andrei Popovic, Raul Melikov (Elnur Allahverdiyev 54'), Vladimir Levin, VurgunHuseynov, Ufuk Budak, Alexander Chertoganov (Rahid Amirguliev 79'), Ruslan Abishov, RashadSadigov, Branimir Subashiç, (Elshan Mamedov 73'), Rauf Aliyev, Vugar Nadirov (Nizami Hajiyev63') - Trajner: Berti Vogstbusy
komente