HOT NEWS
Mungon ambulanca ne Shkoder,ndeshja fillon me vone... » Vazhdojne situatat qesharake ne Superligen shqipta...
Nderpritet ndeshja ne Kukes » Rreth minutes 60 ne pjesen e tribunes perballe ku ...
Lajmet e fundit para Flamurtari-Vllaznia » Lajmet e fundit qe vijne nga Vlora jane pozitive p...
Skenderbeu kampion, Terbuni dhe Bylis bien nga kat... » Ekipi i Skenderbeut te Korçes eshte shpallur kampi...
Partizani fiton ne Korçe dhe rihap kampionatin » Ekipi i Partizanit ka arritur te fitoje ne minutat...
Ndodhe edhe kjo ne Superiore » Ne ndeshje e sotme midis Terbunit dhe Bylis qe do ...
Kapllanaj:Federata po tallet me ne » Nuk ka te sosur polemika per qeshtjen Albi  A...
Stavri Nica dorehiqet » Pas barazimit ne Puke kunder Terbunit,trajneri i k...
Vangjeli ne perfundim te ndeshjes » Ishte nje gol vendimtar ne minutat e fundit.Mbajme...
Sabien Lilaj:Kundershtari po luan ashper » Ne perfundim te pjeses se pare mesfushori i korçar...
E shtunë, 06 Qershor 2020
  • Superliga
  • Kategoria 1
  • Kosova
Ekskluzive / Alban Ramaj: Skerdi Curri mesfushori ofensiv me formë më të mirë!
nga AlbaniaSoccer   E diel, 31 Tetor 2010 13:47   pdfShtypEmail
bundesliga_gjermane_705555156Kavajasi Skerdi Curri ( 35 ) i ka dhene edhe tre pike te vlefshme ekipit te Erzgebirge Aue, ne ndeshjen kunder Greuther Fürth. Ai edhe kete ndeshje u inkuadrua ne pjesen e dyte, pasi dy jave me pare ishte lenduar dhe te henen ne fitoren 2:0 kunder Oberhausen luajti vetem per 10 minuta. Curri 5 minuta pasi u fut ne loje beri asistimin e goli te fitores. Ishte ky asistimi i 6- te ne sezon dhe 4 prej ketyre asistimeve kane sjellur 12 pike, duke mos llogaritur sulmet e nisura nga ai dhe kane perfunduar ne gol. Tranjeri Rico Shmit per media para ndeshjes u shpreh optimist dhe pozitiv per aktivizimin e Currit. "Shpresoj qe Skerdi te luaj, sepse- me Currin ne fushe Aue eshte me efikias si ekip", theksoi trajneri i Aue.
Aue qe nga specialistet e futbollit gjerman eshte paraqitur si kandidatja numer nje qe te bjeri nga kategoria, pas 6 fitoreve radhazi ndodhet ne poziten e dyte me 23 pike, tre me pak se ekipi i Fanol Perdedaj, Hertha Berlin SC.
Kavajasi me shtetesi gjermane ka merita te medha ne ngritjen e ekipit nga liga e trete ne te dyten. Ai ne Erzgebirge ka ndertuar nje shtepi dhe disa lojtare banojne me qira ne shtepine e tij dhe sipas Sport Bild, disa futbolliste si psh Lojtari i Kombetares Tuneziane, Najed Braham ka perfituar shume nga keshillat e Currit dhe ai po ashtu eshte bere legjende e ketij klubi. ( Ekip qe ne vitin 1989 eshte eliminuar ne Kupen e UEFA- se nga Flamurtari i Vlores 0:2 ne Vlore dhe pate fituar 1:0 ne Aue. Ekipi asokohe mbante emrin Wismut Aue, pas bashkimit te Gjermanise- ekipi mban emrin e regjionit Erzgebirge e jo te Uzines Sovjetike te Uraniumit) .
Ne Aue luan edhe sulmuesi i Kosoves Alban Ramaj. Ai ne fazen pergatitore u lendua ne ndeshjen miqesore kunder Schalke 04 1:3 dhe pushoj per dy muaj. Eshte kthyer, para kater ndeshjeve. Mirpo, fal fitoreve te nje pas njeshme, Ramaj eshte vetem ne 18 shen e pare te skuadres. Akoma nuk ka debutuar ne futbollin profesionist. Ndeshja e vetme qe ka luajtur ishte ajo Kosova- Xamax 2:0. Ne nje prononcim per Albaniasoccer.com, Ramaj shprehet:" Curri eshte shume i rendesishem per ekipin tone. Po e udheheq ekipin nga fitorja ne fitore. Krejt loja e jone bazohet ne kreativitetin dhe idete e tija".
A mendoni se Curri mund ti ndihmoj Kombetares?
Ramaj: " Kam pare ndeshjen me Malin e Zi ne stadion dhe me Uzbekistanin. Curri per momentin eshte mesfushori me i mire ofenziv me pasaporte shqiptare. Natyrisht, se e ka vendin ne 11 shen e pare. Ama Aue jane te gezuar se nuk luan per Shqiperine. Sepse, kane frike nga lendimet dhe ne kete menyre, ai eshte me i fresket dhe me i dobishem per Aue. Po, nese Kosova pranohet ne UEFA. Per kualifikimet e KB
2014 do e marrim per Kosoven. Me ate loje qe treguam ne Zvicer dhe nese rikthehen Cana; Behrami, Shaqiri, Dallku, Curri, Ferati, Vllezerit Xhaka, Harbuzi, Bajrami, Mavraj, Toski, Beqiraj dhe Ujkani besoj se do arritim shume. Mund te them se Futbolli ka nje te ardhme te mire!

Sami Baqaj

busy
komente